MORČÁTKA U MILADY

Čim krmíme

SENO

Seno je základ jídelníčku každého morčátka. Je důležité, aby nebylo plesnivé, stuchlé či nějak zapáchající. Výběru sena vždy dáme čas a pokud máme možnost i přivoníme, podle vůně sena se dá bezpečně zjistit, jestli nebylo špatně skladované a tím pádem není plesnivé. Seno má být voňavé, zelené a přiměřeně hrubé. Velmi dobré seno je Pan Malina....

                                              Seno pan Malina

                         

 

Jinak poslední 2 roky již máme seno svoje domácí

 

Seno morčátku neustále doplňujeme do seníku, nemělo by zůstat bez sena. Seno morčátku brousí zadní zuby, takže je důležitá určitá hrubost sena a seno díky obsahu vlákniny udržuje morčátku správnou funkci střev a vyprazdňování. Bez sena  hrozí morčátku že se mu zastaví peristaltika střev a může ve finále při dlouhobé absenci sena mít morčátko i vážné zdravotní problémy až úhyn.

 

 

ZELENINA

Množství dávám 200g na morče a den.

Ráno tvoří :

kořenová zelenina - mrkev, bulvový celer, kořenová petržel, a k tomu střídavě přidávám - fenykl, čekanku, papriku, červenou řepu či rajče, a řapíkatý celer a s opatrností kousek okurky.

Večer krmíme :

římský salát, občas ledový salát ( je vodnatý takže opatrně), mrkvová a petrželová nať, a s velkou chutí  baští moje morčátka čerstvý kopr, který je výborný na trávení morčátek.

 

 

 

  

 

Jinak je možné krmit i zeleninou jako je brokolice, pekinkské zelí, bílé zelí, kedlubnové listy, kapusta - ale POZOR to zde jmenovaná zelenina všechna nadýmá a může morčeti způsobit pěknou koliku. Já s touto zeleninou nekrmím vůbec.

   

 

 

Granule

Granule jsou potravinový doplněk morčat. Je dobré dodržovat doporučované množství, čili 30 - 40g granulek na den a morče. Já krmím mnohem menším množství, velké množství granulek snižuje spotřebu sena morčete, a seno je základ jídelníčku. Nemluvě o tom, že nadměrné krmení granulemi může vést až k nadváze morčete.

 

                      

       

 

 

 

 

MLSKY

Jako mlsku mají rádi

- JR Farm bylinky, - luční bylinky, polní bylinky, Echinacea a vojtěška

 

sušené jahodové listy

-JR Farm Zelený oves sušený

 

 

- JR Farm ovesné polštářky

 

 

OVOCNÉ VĚTVE

Samozřejmostí jsou větvičky k okusu - u nás vedou jabloně, třešně, vrba, bříza

 

TRÁVA

Od jara do podzimu každé morčátko ocení travičku. Je možné dopřávat morčátku venkovní výběh v ohrádce, aby si travičku samo napáslo, a nebo mu jí nosit domu. travičku trháme vždy jen ze zdrojů, kam víme, že nechodí kálet psíci, kde je čistý zdroj.  Trháme jen tu trávu a byliny, které bezpečně známe. Tráva může být mokrá, nesmí se však zapařit. Morčátka ocení i jetelinu, ale dáváme přednost jeteli plazivému, bíle kvetoucímu. Jetel kvetoucí fialově, ve větším množství může nadýmat. A Jetel se nesmí dávat mokrý, a to ani ten plazivý, nadýmá.

 

Morčátka ocení čerstvé bylinky, milují kopr, petrželovou nať jak hladkolistou, tak kudrnku, nemusíme se bát občas nabídnout i čerstvou bazalku, meduňku, mátu.....

Jen POZOR, šnitlík ( pažitka) je zcela nevhodný !

 

VODA

Je nutné denně měnit za čerstvou, dle potřeby napaječku vymýt třeba štětkou na lahve.

 

 

 

Copyright Morčátka u Milady © 2013. All Rights Reserved.