MORČÁTKA U MILADY

Čim krmíme

SENO

Seno je základ jídelníčku každého morčátka. Je důležité, aby nebylo plesnivé, stuchlé či nějak zapáchající. Výběru sena vždy dáme čas a pokud máme možnost i přivoníme, podle vůně sena se dá bezpečně zjistit, jestli nebylo špatně skladované a tím pádem není plesnivé. Seno má být voňavé, zelené a přiměřeně hrubé. Velmi dobré seno je Pan Malina....

                                              Seno pan Malina

                         

Seno morčátku neustále doplňujeme do seníku, nemělo by zůstat bez sena. Seno morčátku brousí zadní zuby, takže je důležitá určitá hrubost sena a seno díky obsahu vlákniny udržuje morčátku správnou funkci střev a vyprazdňování. Bez sena  hrozí morčátku že se mu zastaví peristaltika střev a může ve finále při dlouhobé absenci sena mít morčátko i vážné zdravotní problémy až úhyn.

 

 

ZELENINA

Naše morčátka dostávají zeleninku 2x denně v množství 200g na jedno krmení na 3 morčátka , což vychází zhruba 70 g na jedno morčátko. Doporučeno je 100g na jedno krmení na jedno morčátko, ale já dávám morčátkům ještě do výběhu saláty a tak je do množství započítávám.

Druhy střídám, zjistila jsem, že když dávám stále stejnou zeleninu, že jí nechávají stát a jediné co se jim asi nikdy nepřejí je salátová okurka. Tu milijí všechny morčátka :-)

Na jedno krmení dávám  vždy cca 4 druhy zeleniny a vážím si množství, abych nedávala víc, abych jim nezpůsobila vodntější zeleninou nějaké trávicí potíže.

Druhy zeleniny, které krmím : - salátová okurka, parika - hlavně žlutá a bílá, rajče klasické i cherry, červená řepa, mrkev, celer petržel, řapíkatý celer, brokolice, květák, Pekingské zelí a občas kousek kapusty, Fenykl a čekanka

  FENYKL      červená řepa salátová okurka hlávkové zelí ledový salát krmná řepa čekanka brokolice kořenová petržel mrkev římský salát rajče paprika

 

 

   večerní dlabanec - dávam saláty a natě a kousek nezbytné okurčičky

    Morčecí snídaně  Morčecí večeře

 

Morčecí večeře II.   

 

 

2x - 3x do týdne dávam morčátkům kousek jablíčka

 

 

Granule

Morčátka krmíme kvalitníma granulkama. Krmíme cca 1x 24hod. dáváme 2 odměrky na 3 morčátka a když granulky do druhého dne nesní, nové dávam až když ty minulé vybaští.. Máme dvoumisku a do každé části dávam jiný druh. Granulky střídám cca 5 druhů - nyní aktuálně krmíme Cavia Complete od Versele Laga, Trovete, Bephare Nature, Velrsele Laga Nature Re - balance a Supreme Selektive

Odměrka na granulky

  NAŠE MISKA - do každé části dávam jiné granulky

 

                      

           

 

 

 

Granule Genesis také velmi dobré garnulky, ale chutnají jen někomu...


 V současné době se vracíme opět ke směskám od APETIT, kterými jsme krmívala Ferdu a Fouska a Bobinku. Morčíci mi vždy prospívali a neznali jsme téměř veterinu.

 

Naše zásoby bylinek

 

Naše zásoby granulek

 

 

 

 

 

MLSKY

Jako mlsku mají rádi

- JR Farm bylinky, - luční bylinky, polní bylinky, Echinacea a vojtěška

 

sušené jahodové listy

-JR Farm Zelený oves sušený

 

-JR Farm bylinkové tyčinky

 

- JR Farm ovesné polštářky

 

 

- JR Farm pískavicové tolárky

 

- Darwin vojtěškové křupky

 

-JR Farm kořeny pampeličky a kopřiv

      do večerního výběhu dáváme tyto specielní bylinkové směsi

 

 

 

 

OVOCNÉ VĚTVE

Samozřejmostí jsou větvičky jabloní k okusu.

 

TRÁVA

Od jara do podzimu se jim snažím nosit denně travičku, mám bohatý zdroj z malé vesničky u Dolních Břežan, kam jezdím pracovně a od jara 2013 máme v Kunraticích nedaleko domova pronajmutou malou zahrádku, takže holky mají vlastní kousek trávníku, kde se v létě můžou sami pást a i jim od tud travičku nosím domu.

 

VODA

Denně dávam čerstvou vodu do napaječek, do které přidávám od podzimu do jara tekutý vit.C od Versele Laga – v době kdy není tráva.

 

 

Copyright Morčátka u Milady © 2013. All Rights Reserved.