MORČÁTKA U MILADY

Náš režim a péče o morčátka

Každodennní režim :

 

 ráno - mezi 7 - 8 hodinou:

 -  doplnění sena- výměna vody v napaječkách, doplnění granulek 

- podávání ranní zeleninky

- v sezoně dávam ráno i travičku

 

   

 

 


V sezoně odpoledne chodíme na pastvu na zahrádku

 

         

 

VEČER

Po 18 hod. už vědí, že je čas na proběhnutí ve výběhu a do výběhu jim dávam i večerní zeleninku, v zimě osení

 


     

 

 

 

 

 

Úklid morčatárny po 19hod.

každý večer v době výběhu morčinek provedu úklid v morčatárně :

        - vyklepu protiotlakovky od bobků a zbytků sena do vany, a vyměním počurané pelety pod podložkami tak, že malou lopatičkou na písek vyberu počurané pelety a doplním nové

  

 

  -  -1x3 dni protiotlakovky peru, do ubikace dám čisté

 

 -  - 1x za měsíc vyberu všechny pelety a vymeji a vydesinfikuji morčatárnu - použitelné pelety si jen dám stranou a po umytí morčatárny pelety znovu použiju a vrátím zpět do morčatárny

 

-- každý večer pak kontroluji pelíšky a domečky, pelíšky v případě potřeby měním, a to i na Karlie domku podložku pod štěňata

 

 

 

Mazlení

 

Mazlení mají rádi Elie 2 a Kimmi, Heri s Peggy moc nemusí, ale přetrpí to, mazlím jí vždy jen chvilku, když vím, že to moc ráda nemá, ona obvykle je spokojená když si může u mě natáhnout na polštářek nebo jen na mě leží a nesahám na ní, tak to u mě vydrží dlouho, ale jak jí začnu hladit, hlasitě to komentuje, hlavou mi odstrkává ruku a když si po chvíli jejího varování nechci dát říct, tak mě i kousne. Proto jí to hlazení moc nedělám, nechci jí trápit, když jí to nedělá dobře. Je to naše čertice devil. Elie s Pištou se u mě vždy rozvalí a zlehka kvíkají a zavírají oči, nejspokojenější jsou v našem mazlicím pelíšku, kde se i rozvalí a i usnou.

 

  Naši Skinníci se také  v podstatě rádi mazlili, Pífa ten u mě dokázal i usnout až se skulil v tvrdém spánku ze mě.

Jinak si myslím, že mazlení morčátek je čistě o povaze každého daného jedince. Jsou morčátka, která mazlení ráda nemají, ale čistě to přetrpí. A jsou jedinci, kteří pohlazení od člověka vyhledávají a i si o něj řeknou. Náš Pífa byl v tomto naprosto jedinečný, ten na pohlazení čekal a když jsme se přiblížili k ubikaci, natahoval hlavu a čekal na pohlazení.  A pak jsou jedinci jako byl náš Ferda, který byl plachý a bojácný celý svůj život a dobrovolně se chovat ani hladit nedal.

 

           

 

 

 -Kolem 21 hod.  morčinky odlovím a cca půl hodiny až hodinku je ještě pomazlím a pak je vypsána večerka a odchod do hajan wink

 

 

 

NÁŠ OBČASNÝ SEZONÍ REŽIM

 

CESTOVÁNÍ S MORČÁTKY

 

Od jara do podzimu jedíme tak 1 x za 3 týdny na chalupu do Jižních čech, kde stále žijí naši rodiče. Máme tam celkové zázemí, svůj pokoj, morčátka tam mají svou morčatárnu o velikosti 1130x75cm a veškerý komfort, ale musíme se tam přepravit. Cesta je dlouhá 120km a trvá většinou cca 1,5hod. Snažím se mrčíkům udělat cestu co nejpříjemnější, nicméně je to pořád pro ně stres.  Skinníci cestu zvládali tak nějak různě, někdy si kousali seno, které jsem jim dávala do přepravky, nicméně se stávalo občas, že měli druhý den po cestování průjem. Současné morčiny tedy průjem nemívají, cestu zvládnou, ale několik hodin po příjezdu jsou z cesty celé vyplesklé.

základ při cestování s morčátkem :

- vždy je nutné aby mělo morčátko svojí přepravku, vystlanou nějakou neklouzavou podestýlkou (já dávám do přepravky Asan)

- Na podestýlku dávám hrstku sena, morčátko se do ní schová a větší pocit bezpečí

- Pokud je přepravka malá, a volné seno tam nemůžeme vložit,dávala jsem seno morčíkům do ruličky od toaletního papíru

- toto v podstatě na krátkou cestu naprosto stačí a doporučuju omezit po dobu cesty kontakt s morčátkem - méně ho to stresuje, když má svůj klid v přepravce

- nedoporučuju na delší cesty  vozit morčátko mimo přepravku

- a velmi prosím - dbejte na bezpečnost při přepravě morčátek - vždy se snažte přepravku s morčátkem PŘIPOUTAT bezpečnostním pásem k sedadlu. Z vlastní skušenosti vím jak je nebezpečné mít přepravku jen volně položenou na zadním sedadle - při jízdě na dálnici jsem musela prudce zabrzdit a Pinďa s Andym se mi z přepravky vysypali na zem  a měla jsem je najednou oba pod nohama a pedálama..... Málem jsme způsobili dopravní nehodu. Museli jsme okamžitě zajet ke krajnici a morčíky pozbírat. Naštěstí zdravotně se jim nic nestalo, ale šok měli pěkný !!!

- Určitě není vhodné vozit celý den morčátko sebou někde po výletech. Morčátko potřebuje svůj klid a svůj seníček a není na žádné výlety zvědavé. Pokud máte potřebu vozit sebou zvířátko, pořiďte si pejska, ale morčátko nechte doma ve svém klidu!!

   

 

 

Náš řežim na chalupě

 

ráno mezi 7-9hod.

- ranní zeleninka  - v rozsahu jako doma

- doplnění granulek

- doplnění seníku

- obden vyměňuji vodu v napaječce s Vit. C

- hrst travičky ze zahrádky

 

           

 

Večer

 - večerní zelenina

- Večerní výběh +  bylinky

- večerení mazlení jako doma

 

 

PÉČE O SRTS

 

Srst se snažím jednak pravidelně kontrolovat, abych předešla nemocem, a jednak je nutné jí udržovat v čistotě. Pišta se umí tak šíleně zmazat od melouna nebo rajčete, že je nutné jí občas očistit.

Jinak Fousek a nyní i Pišta mají jemnou srst a permanentně línají. Mám proto Furminátor, kterým alespoň 1x týdně všem morčinám srst pročešu. Morčiny drží, nedělají problémy. V případě nemoci jako např. plíseň je pak nutné morčátko pravidelně koupat - při plísni v Ivomeralu. Když je morčátko zdravé, koupel neí až tak potřeba, morčátko se umí umývat samo :-) Rurminátor je báječná věc - umí vyčesat odumřelou srst morčátek a upravý srst.

 

Furminator

 

 

Péče o kůži Skinny morčátek

 

Skinny morče je dle mého názoru trošku náročnější na péči o kůži - pokud se vůbec o něj nepečuje, rychle se mu kůže vysuší a šupinatí. Měla jsem se Skinníkama dost potíže se svrabem, byli velmi citlivý na něj, za tři roky u nás měli svrab 5x. Naučila jsem se že nejlepší je na jejich kůži poue dětské vlhčené utěrky, kterými se umývají miminkům prdelky. Tím prostě skinníka omýt. A když byli hodně suchý, tak se mi nejvíc osvědčila obyčejná modrá Indulona na promaštění kůže. To jsem používala tak 1x14 dní.

PÉČE O DRÁPKY

minimálně 1x za měsíc, někdy i dříve je potřeba skontrolovat morčátkům drápky a dle potřeby jim je skrátit. Obvykle se skracují jen špičky, jen tak, aby se nestřihlo do žilky, která vyúsťuje na konci drápku. Někdy je to náročné obvzlášť když morčík neposedí chvilku a stresuje ho dotek na nohu. V tom případě je  je dobré poprosit dalšího člena rodiny o spolupráci, aby třeba morčíka podržel a my jsme mohli stříhat... Na bílých nožkách morčátka dobře poznáme kam stříhnout - kousek od žilky. Ta býví na bílých drápkách dobře znatelná. U černých nožek je to jen na odhadu a dporučuju stříhnout raději jen míň než morčátko stříhnout do žilky.

Pokud si nejste jisti, vyhledte veterináře. ten by měl odborně drápky skrátit.

 

Co dělt když teče krev ??

 

Použijeme vatový tampon a koncentrát Betadiny a vydesinfikujeme. Po chvilce by krev měla přestat téct.

Nůžky na drápky

 

 

Copyright Morčátka u Milady © 2013. All Rights Reserved.