MORČÁTKA U MILADY

Něco málo o morčátkách na začátek

Naše morčátka jsou pro mě sluníčka, které mi rozjasňují chmury všedního dne. Jsou to moji miláčci a moje velká vášeň a koníček. Mám je jen jako mazlíky.

     

          

 

 !!!!! Morčátka jsou mírumilovná zvířátka, neumí se bránit vůči jinům druhům zvířat a ani vůči lidem !!!

 

- morčátka jsou společenská, pokud se rozhodnete jen pro jedno morčátko, je důležité se mu pak maximálně věnovat. Pokud je morčátko příliš samo, je mu  smutno, nemá si s kým pokecat a citově může strádat. Pokud jste hodně zaneprázděni a nemáte tolik času se morčátku věnovat, rozhodně je lepší pořídit si dva jedince stejného pohlavý. Pak máme jistotu, že morčátku není smutno, s druhým morčátkem si v podstatě vystačí, a je velmi legrační pozorovat morčátka mezi sebou. Leckdy je zábavnější pozorovat dvě morčátka jak se spolu honí, než koukat na televizi :-)

- před pořízením morčátka také zvažte, zdali někdo v rodině netrpí alergiemi. Každé morče i bezsrsté je velmi silně alergení. I Skinny má alergen lupy a sliny a tudíž není pravda když čtete někde doporučení, že když jste alergik, a toužíte po morčeti, že to vyřeší pořídit si Skinny morče. To je mýtus !! I Skinny morče baští seno, takže jestli máte alergii na seno či pyly, budete mít alergeny doma taky. Pokud ale nevzniká vyloženě astma a astmatické záchvaty, tak se dá alergie docela dobře zvládat i s morčátky.  Vhodná léčba jsou léky na alergie, u nás dobře pomáhá čistička vzduchu a nebo existují různé přípravky proti alergiím jako rozsprašovače do vzduchu.

- rozhodně není vhodné dávat do jedné ubikace morče s králíkem či osmákem nebo činčilou. Každé zvíře má svojí specifickou stravu, a hlavně morče se neumí bránit vůči většímu králíkovi či agresivnější činčila či osmákovi. Králík či osmák může morčátko nepěkně zranit.

- Každé chlupaté zvířátko v určitý roční čas líná a to se týká i morčátek. Obvykle tomu bývá na jaře a na podzim. Já se snažím morčátka vyčesávat. Každá srst vyžaduje jinou péči. Hladké morčátka a různé typy hladkých - crestedi, hlaďáci tak na ty se dá používat Furminátor.

 

 PÉČE O SRST

 

 

- Morčátka se obvykle nekoupou, umí se čistit sami. Nicméně občas nastane situace, že vykoupat morčátko je potřeba. Koupání je pro morčátko stres a proto se snažíme pokud možno co nejvíce skrátit. Koupeme v případě kožní nemoci a to když má morčátko kožní plíseň a to v Imaverolu a nebo pokud je to nutné, tak při svrabu tak v šamponu Medivet, který je proti svědění.

-- cca 1x do měsíce čistíme morčátku uši. V kvalitních eshopech se dají koupit přípravky na čištění uší hlodavců. Kápnu kapičku do ouška a ucho z venku promnu a pak vatovou tyčinkou sáhnu morčátku jen na krajíček ucha. V žádném případě nezajíždíme vatovým tamponkem hlouběji do ucha !!!


- zuby - je důležité sledovat jak morčátko prospívá. Pokud zjistíme, že morčátku ubývá  míň sena, že se nám zdá, že baští jen zeleninu a ostatní zůstává víceméně stát, tak je nejvyšší čas zajet s morčátkem k veterináři, nejlépe který rozumí hlodavcům. Veterinář má speciální kukátko, které strčí morčátku do tlamičky a tímto může skontrolovat zadní stoličky morčátka. Doma nemáme šanci toto vidět. Otevřenou pusinou morčátka bez kukátka zadní zuby vidět nejsou. A obvykle přerostlé zadní zuby bývají velký problém při příjmu potravy morčátka. Proto pokud pozorujeme nějaký takovýto problém, že stojí seno v seníku, neubývá a morčátko míň baští a v horším případě začíná hubnout, na nic nečekáme a vyrazíme co nejdříve na veterinu. Zuby musí vždy upravit veterinář, a to i přední. Jakmile doma skrátíme přední zuby křivě, morčátko bude špatně přijímat potravu a zuby jim budou křivě růst. Takže zuby vždy necháme na odborníkovi.

-Zadní zuby veterinář brousí pod narkozou.  Nejšetrnější narkoza je inhalační, obvykle zákrok trvá kolem 30minut a když zbrousí zuby dobře, morčátko obvykle hned začne samo přijímat potravu. Bohužel dobře zbroušených zubů je jen málo, častější bývá, že morčátko prvních pár dnů samo nejí.  Pokud toto nastane, jako první alternativu nabídneme různé  druhy dokrmu.

- Dokrmování mám vypsané v nemocech, ale při broušení zubů někdy stačí na začátku jen strouhat zelenina. Prostě mrkvičku, okurčičku jablíčko nastrouháme na hrubším struhadle. často toto stačí k tomu, aby se morčátko po zbroušení zubů behěm pár dnů samo rozjedlo.

- Drápky morčíkům stříhám cca 1x za měsíc. Kontroluji průběžně, ale 1x do měsíce vezmu nůžky na drápky a ostříhám. Stříhají se vždy jen špičky drápků a tak, aby se nestřihlo do žilky. U růžových nebo bílých drápků je to dobře vidět, ale u černých drápků je to težší a já stříhám odhadem jen tu malou špičku, mám už určitý cvik, takže vím kolik můžu, ale pokud si nejste jisti, raději vyhledejte veterinu, můžou vás to tam i naučit a ukázat jak stříhat smiley.

 

nůžky na stříhání drápků morčátek

- Někteří chovatelé ještě doporučují čistit uši morčátkům. Já to dělala snad jednou za těch 18 let. Nikdy jsme neměli s ušima potíže, neřeším to

 

Péče o Skinny morčátka

Skinny morčátka jsou morčátka jako každá jiná, jen je potřeba počítat s pár důležitými zásadami které považuji za zásadní :

- teplota jak pokojová tak venkovní by neměla klesnout pod 18 - 20 st. C

- pozor na průvan !!!!

- Skinny morče vy vytváří energii a teplo jídlem, proto baští mnohem víc než chlupatá morčátka a v souvislosti s tímto i víc bobkujou

- byla jsem, poučena, že mazání kůže je nevhodné, že mazáním se jim ucpávají mazotvorné žlázy a zhoršuje se kvalita kúže, takž skinníky nemažem, a údržba stačí vlhčenýma dětskýma ubrouskama

-morčátka Skinny jsou na zádech lochtivá. Každé morčátko to dává najevo jinak, moji skinníci se při pohlazení po zádech cukali a cukala jim i kůže a pak poskakovali. Skinny morčátko je nejvhodnější hladit po hlavičce

- jinak skladba stravy a ostatní péče je úplně stejná jak u chlupáčů - samořejmně kromě péče o srts, ta v tomto případě odpadáwink

- průměrný věk až na vyjímky je nejčastěji 3 - 4 roky

     

 

    

 

Copyright Morčátka u Milady © 2013. All Rights Reserved.