MORČÁTKA U MILADY

Nemoci morčátek

Jak poznám že mé morčátko stůně ?

 

V první řadě se začne chovat rozdílně než jsme zvyklý - začne míň jíst, posedává na místě

- je apatické, skleslé, nechce jíst

- může sedět naježeně

- má skelný pohled, může mít výtok z očí

- lysiny v srsti

- naježeně sedí hlavou do zdi či kouta

 

Jakákoliv změna v chování morčátka nám napovídá že je něco v nepořádku a je potřeba neprodleně hledat řešení - ideálně na veterině !!!

 

 

     

 

 

Právě kvůli našim nemocem jsem se rozhodla založit tyto stránky, protože bohužel moji Skinníci, ale i současné chlupaté morčinky si zažili několik zvláštních nemocí, a když jsem chtěla na internetu dohledat nějaké info o těchto nemocech, bylo informací velmi málo nebo vůbec a tak jsem si řekla, že když své zkušenosti zde napíšu, třeba to někomu pomůže.

 

 

Kastrace samce

Základní požadavky pro to aby mohl být samec vykastrován - minimální věk 4 - 6 měsíců.

                                                                                                        - minimální váha 600g !! 

 po 14 dnech už je bezpečné dát ho k samici

 

19.7. Prodělal Bobeš úspěšně kastraci. Ráno na 8hod. jsem ho předala na veterinu a odpoledne v 15.40h. jsem si ho vyzvedla. Vrátili mi ho až když si byli jsitý že je probuzený a nenastanou žádné komplikace. Zákrok trval 15 minut. , už byl probuzený, ale oblblý lékama, což trvalo cca do 18hod. Vetka mě na to upozorňovala že mu napíchali léky na trávení, na bolest atd. a že bude omámený do večera, pak by měla omámenost přejít. Bobeš se snažil hned ochutnávat jídlo, bobkoval. Oči měl namazané mastičkou, což chápu, protože morčátka v narkoze oči nezavírají a tím pádem se mu vysyšují.

I přes léky a bezprostřední  oblbnutí se hned snažil skákat na domeček aby viděl ze své klece na holky :-D

Středa 20.7. - vše probíhá super, Bobeš baští, bobkuje, je veselej a pořád ze své klece volá na holky :-)

Ránu má čistou, krásně se hojí. Z ran se prý v 50% stává že vytéká čirá až krvavá tekutina, což prý může být v pořádku. Nesmí vytékat hnis, což bývá kalná, nažloutlá tekutina, která smrdí. To je špatně a je nutné ihned jet na veterinu.

Bere po dobu 5 dnů antibiotika Marbocyl 1x denně 1,5tablety, 2x denně dostával do tlamičky lék na bolest Isofluran. Dostal domu i lék na trávení Ranisan, ale nebylo potřeba ho vůbec dávat, baštil a bobkoval normálně.

Po 14 dnech od kastrace už směl k holkám na stálo.

Po 5 dnech od kastrace když jsem si byla jistá, že holky nemají říji, tak jsem ho pouštěla k holkám přes den, na noc jsem ho izolovala.

 

 

Cysty

Cysta je velmi zákeřné onemocnění vaječníků u samiček kdy se uvolněná neoplodněná vajíčka z vaječníku nerospustí,ale zalévají se tekutinou.

 

Sice lze nechat cystu bez řešení, ale můžže se stát, že cysta bez kontroly může růst, a nestřežené chvíli samovolně praskne a morčinka umírá  náhle a v bolestech a velmi rychle.

I

Řešení

Jsou dvě alternativy léčby pokud nechceme aby cysta sama od sebe samovolně praskla :

 

1) Operace - kastrace samičky

 

Nevýhodou je vysoká úmrtnost samiček po operaci. Podle toho co jsem tak mluvila s veterinářems tak průměrně každá druhá samička operaci nezvládne a umírá.

 

2) Hormonální injekce Receptal - brala Kimmi

Heri dostává na cysty Supergestran - u ní operace nepřichází v úvahu, má potíže se srdíčkem. Po poradě  s vetkou, kdy udělala i sono aby vyloučila zánět dělohy, jsem začala k injekci přidávat 2x denně Rodicare Pregno, což mi bylo doporučeno jednou chovatelkou, že jí vetka doporučila jako výborný výrobek

 

Jezdím na injekci Receptalu s Kimmi, první měsíc po týdnu, nyní dostává po 3 týdnech injekci. Zatím se cysta stáhla jen o kousek, ale neroste.. ....

Přikoupila jsem od Energy přípravek Gynevet a dávam 1 kapku ma den.

 

Na injekce jsme jezdili cca 3x za 3 týdny do února 2016, pak se cysta začala stahovat a zmenšovat, na 0,5cm. Vetka navrhla prodloužení intervalů mezi injekcema na 1x 4 týdny, březen jsme tedy nechali po 4 týdnech a když jsem přišla s Kimmi na kontrolní sono, bohužel cysta za ten měsíc narostla na 2,5cm, což mě vyděsilo. Vetka jí píchla další dávku hormonů a že za dva dni další kontrola, nicméně cysta se zvětšovala. Ve čtvrtek jsme se pak domluvili na operaci, kdy už jsem viděla že je léčba ve slepé uličce. Hormony nezabírají, cysta se zvětšuje, takže tak jako tak hrozí úmrtí Kimmi.

Objednala jí na pondělí 11.4.2016 a operovala jí Mvdr. Oravová na IVET. Ráno před 8 hod. jsem jí tam dovezla a odjela do práce, po 12hod. mi volali že se probouzí a můžu si jí kolem 13hod. vyzvednout.

Doma jsem měla nachystanou nemocniční klec, Infračervené světlo na zahřívání a vše pro její hojení. 

Kimmi skoušela baštit hned, bobky měla normální.

Vůbec jsem nevěřila že to zvládne.....byli to nervy, každá druhá samička umírá. Vetka jí vzala jen vaječníky s cystama, dělohu má zdravou a tudíž jí mohla zůstat, a čím míň se zasahuje do těla, tím má větší šanci na uzdravení, věk v tom hraje také velmi důležitou roli....

Na stehy jde po 10 dnech, ve čtvrtek 21.4.2016

Jinak se zdárně uzdravuje , myslím že už to zvládne, je týden po operaci a jen kvete :-)

           

 

 

 

Zánět močového měchýře

Herinka prodělala v listopadu zánět močového měchýře. Chvíli mi trvalo než jsem pochopila, že je nemocná.

 

Příznaky

Často při čůrání kvíkají, v moči se může objevit krev. Morčátko bývá skleslé, míň baští. Heri sedávala naježeně hlavou do rou, typický projev že je jí blbě.

 

Léčba

Vyhledat veterinu !!! Neprodleně. V ideálním případě odebrat moč do stříkačky a vzít sebou na rozbor.

Heri dostávala antibiotika, po týdnu byla v pořádku. Antibiotika dostávala 2x denně po dobu 1 týdne.

 

 

Prorůstání kořenů zubů

 

Herince veterinářka diagnostikovala na základě RTG vrozenou nemoc kořenů zubů, který se projevuje tak, že kořeny zadních stoliček ačnou prorůstat skrz čelistní kost směrem ven. Při růstu má morčátko velké bolesti. Bohužel je to neléčitelné...

 

Léčba, řešení

 

Moc řešení v této nemoci není. Údajně až ty kořeny prorostou skrz, růst se zastaví a bolest přestane. Některá zvířata jsou schopná žít i stouto deformitou dál, důležité je to hlídat a pokud stoličky přerůstají i dovnitř, musí se udělat korekce zubů, aby morčátko mohlo dál jíst. Pokud se to neudělá a zuby se nechají přerůst, morče přestává jíst a může nastat postupně zástava trávení a to je bohužel smrtelné.

U Herinky máme postup - na konci listopadu prodělala první korekci dvou stoliček, které jí kousali do jazyka. Proběhlo vše úspěšně, hned baštila, zatím se drží. 6.1.2016 mě vyděsila že dva dni málo jedla, měla bolesti, vyrazili jsme na veterinu, dostala léky na bolest, vetka jí skontrolovala zuby, sice už trochu přerůstají, ale v rámci možností se zatim drží. Další kontrola na konci ledna 2016, možná asi bude další korekce zadních zubů, aby mohla dál jíst.

Prognoza nejistá, ale uvidíme, pokud bude jíst, bude žít...snad se růst jednou zastaví. Některá morčata dlouho nežijí, přestanou jíst..

 

 

 

Zápal pysku

Proč vzniká ?   

Vznikne tím, že se prvotně morčátko mechanicky o něco z jídla poraní na čumáčku a dostane se mu posléze do toho infekce.

Zápal pysku jsou dva typy - kvasinkový a bakteriální.

Každý se léčí jinak, jako základ je potřeba ošetřovat koncentrátem Betadiny a dávat vitamin C. přímo do pusinky - já dávam vit. C od Versele Laga - na 1ml vody dávam 3 kapky vit. C

 

Dřív jsem na veterinu nejezdila, ale poté co se rozběhl zápal pysku Herince i Piště současně, jsem je vzala na veterinu a dozvěděla jsem so o této nemoci více, tak raději doporučuju jet na veterinu, aby zjistili jakého původu ten zápal pysku je, protože se každý léčí jinak. Pišta a Heri měli zápal pysku Kvasinkový a dobře jim zabral kromě vitaminu C a Betadiny mazala  Gyno - Pevaryl mastičku. Za 4 dni měli pysk zahojený

 

 

 

 

 

Když morče přestává přijímat potravu

Vždy jakmile zjistíte, že se morčátko už neláduje jako dřív, raději vyhledejte veterinu, kde rozumí morčatům. Důvod může být různý a vždy je velmi nebezpečné pro morčátko, když přestává baštit, protože s menším příjmem potravy či s žádným příjmem potravy mu hrozí během krátké doby - mám na mysli v řádku několika málo dnů, že se mu zastaví zažívání, přestane mu fungovat peristaltika střev a pro morče to může být smrtelné.

 

Důvodů proč morče baští málo nebo vůbec může být víc.

 PŘEROSTLÉ ZADNÍ ZUBY - STOLIČKY

ty nejdou skontrolovat jen doma, na to má doktor speciální prodloužené kukátko se svítilnou, kterou se morčátku musí podívat do pusy, skušený doktor pozná, že má morče vpořádku a nebo přerostlé. Moji skinny kluci měli zadní zuby broušené všichni, Pinďa a Andy dokonce dvakrát.

Proč zuby přerůstají ? Důvodů opět může být několik

- Morče baští málo sena - senem si zadní zuby brousí !!!

- má vrozenou deformitu čelisti a zuby nejdou správně proti sobě, aby se mohli obrousit a tak dochází k přerůstání

 

Léčba

Tady je jediná možnost - zadní zuby veterinář musí odborně upravit. Vždy se tato úprava zadních zůbů provádí pod celkovou anestezii morčátka, zákrok obvykle trvá cca 20 - 30. minut. Vždy jsem si počkala v čekárně a za necelou hodinu mi přinesli morčíka již i probuzeného. Dobrý doktror umí morčátku zuby upravit tak, že ihned začne bez bolesti a bez větších problémů a bez dokrmování přijímat potravu. Ale nebývá to vždy pravidlem a tak je lepší se připravit na několika denní přikrmování morčíka - jeden až dva dni, pak by měl morčík začít baštit již úplně všechno a sám. Dalším velkým pomocníkem po broušení zubů může být že morčátku zeleninku nastrouháme na hrubém struhadle.

Dokrmovací kaše

Rodicare Instant míchám půl na půl s Osmizrnnou kaší od Nestlé. Dokrmování vyjde levněji. Kaši si rozmíchám na polotuhou, aby se mi dobře natahovala do inzulinové stříkačky bez jehli. Touto kaší dokrmuji první dva dni po broušení a to v intervalu každé 3 hodiny a snažím se pokaždé do morčíka dostat alespoň 10ml této kaše. Docela pokaždé po kaši morčík dostává chuť k dalšímu jídlu a ještě i po dokrmení se vrhá na seno nebo zeleninu, což je velmi žádoucí smiley

 

 

Všenky

Všenky měli moje morčátka jen zřídka, ale přesto jsem je s nimi zažila. Projevuje se tato nemoc bílými a černými tečkami pohybujícími se jim v kožichu. Se všenkami jsem jednou u veterináře byla, když jsem si nebyla jistá, co to v kožíšku mají

Léčba

-  používala jsem přípravek Arpalit a to tak, že jsem jednou rukou jela morčeti proti srsti a druhou rukou jsem vstřikovala ho takto zježené srsti Arpalit. A vždy to klukům pomohlo – měli je jen asi dvakrát. Jelikož jsme si v tu dobu vozili hobliny od truhláře, je velká pravděpodobnost že všenky mohli chytit z hoblin.

 

 

Svrab

Ten jsem s klukama Skínny zažila 5x a dva roky za sebou. Bylo to pro mě i pro ně velmi depresívní, protože jsem dlouho nemohla přijít na zdroj, odkud a proč se jim svrab stále vrací. Svrab je vlastně parazit, který morčatům trvale žije v kůži. Začne se projevovat při oslabení imunity morčátka. Je nakažlivý, ale přenáší se tento druh jen z hlodavce na hlodavce. Hlodavčí zákožka svrabová na lidi ani na jiná zvířátka (např. psi, kočky, ptáky)  se nepřenáší.

 

 Nemoc se projevuje úpěnlivým drbáním morčátka, kdy po podrbání může mít morčátko až křečovité bolestivé záchvaty, po podrbání se třese, kroutí a hlasitě naříká. Svrab moje morčata měli vždy na zádech v oblasti páteře a drbali se vždy v oblasti mezi lopatkami, kde měli naprosto roškrabané místa do krve – prostě krvavé šrámy. Kůži měli vždy celou suchou, bolavou, šupinatou. Morčátka se nechtěli nechat hladit, po dotyku rukou se celý oklepávali a třásly. Prostě je kůže strašně bolela a měli ji velmi citlivou. Jak vypadá svrab u chlupatých morčat popisovat nebudu, protože jsem ho neviděla, já jsem svrab zažila pouze se Skinníkama. Nechci zveřejňovat informace, které osobně neznám. Uvádí se, že chlupatá morčátka mají při svrabu vylysaná místa, která mají roškrabaná do krve. Bližší informace o svrabu u chlupatých morčat (konkrétně se jedná o morče jménem Albíček) můžete nalézt na www.morcataureny.cz

 

Léčba svrabu

Na Skinny morčata nezabíraly žádné léky na kůži typu Spot on – žádné Advocate spot on či Stronghold z důvodu silné kůže těchto morčat. Tady pomáhá pouze léčba injekční .

Jezdila jsem s nimi na 3 injekce v intervalu 10dnů. Lék Biomectin. A poté vždy cca dva až tři týdny jsem je musela koupat v šamponu Medivet, protože Skinníkům po každém svrabu vždy zůstala abnormální citlivost kůže. Šampon Medivet nám vždy krásně zabral. A ještě jedna důležitá věc – morčátkům je třeba posilovat Imunitu. Já jsem koupila od značky Energyvet výrobek pod jménem Imunovet. Po té co jsem jim pravidelně začala podávat Imunovet jim svrab už nepropukl.

 

POUŽITÍ ŠAMPONU MEDIVET

Morčátko navlhčit a šampon nanést na kůži (srts) jako když si člověk myje vlasy tak napěnit a morčátko takto napěněné a namočené pečlivě zabalit do ručníku a ještě do nějaké teplé deky aby mu nebyla zima a nechat takto 10 minut působit. Po 10 minutách morčátko pečlivě spláchnout a usušit případně vyfénovat a důsledně zahřát třeba v náruči v dece. Toto opakovat 3x do týdne alespoň dva týdny. Viz návod u šamponu.  Při koueli je důležité důsledně dbát aby se morčátku nenamočili uši, nos a oči , čili bacha nenamočit hlavu !!!!

 

 

Listopad - prosinec 2013 - opět prožíváme svrab - Kimmi naše rozetka ho má na nožičkách - má je až ke kolenům be chloupků, nejdříve tam měla plíseň a pak se jí to zvrtlo do svrabu. Léčíme injkcema Ivomec 3x po 10 dnech, Elie a Pišta jsou bez viditelných příznaků, tak kapeme Stronghold Spot on na kůži - rozhrnu chlupy a kapu přímo na kůži. Opakujeme po 3týdnech.

 

SVRAB NA SKINNY MORČATECH

 

Plíseň

 

Plíseň na kůži jsem zažila pouze u Andyho, kterému se udělala na zádech mezi lopatkami, když měl svrab. Tady se přesně potvrdilo, že plíseň propuká tak jako svrab při oslabené imunitě a při stresu zvířete. Plíseň je bílý flek na kůži a je bohužel infekční, může se přenést i na člověka, takže je nezbytně nutné dodržovat naprostou hygienu a omezit dotek s nemocným zvířetem. Je svědivá.

My jsme to naštěstí zvládli bez dalšího nakažení někoho dalšího.

 

Léčba u nás : jakmile jsem pojala podezření na plíseň, okamžitě jsem začala postižené místo Andymu mazat mastičkou Nizoral a v šamponu Nizoral jsem ho ob den koupala. Bylo to děsné, Andy se bál vody, špatně koupele snášel, skákal mi mokrý až za krk, ale nedalo se nic dělat, museli jsme se plísně zbavit. Po třech týdnech léčby Nizoralem, se plíseň pomalu stratila.

         

 

Listopad - prosinec 2013 - PLíseň opět u rozetky Kimmi a Elie. Kimmi jí má na nohách spolu se svrabem, Elie jí má kolem očí. Léčíme koupelema v Imaverolu - koncentrát 1:50 a 4 koupele po 4dnech. Snad se už vyléčíme.

 

Fotky s aguti bílou US Teddy - leden 2017 - plíseň ze stresu z příchodu do nového domova .

LÉČBA  : postižené místo jsem 1x denně promazávala mastičkou Nizoral, zakoupenou v lékárně a denně přidávala přímo do tlamičky 1 kapičku vitaminu C od Versele Laga. po 14 dnech léčby se vyhojila, nicméně nechala jsem dělat kultivaci na veterině. Žádná zákeřná bakterie se nepotvrdila.

 

 

Cukrovka u morčat

 

Bohužel jsem se setkala u svého morčíka Pifíka s diabetem II.typu a to ve věku cca 1,5 roku. Přišli jsme na cukrovku úplně náhodou, když měl právě v tomto období zánět močového měchýře a vetka mu dělala test na zánět z moči a laktusový papírek jí ukázala nejen zánět, ale také zvýšený cukr. Nejdříve jsme to brali jako že se může morčátkům cukr zvednout stresem z cizího prostředí a z vyšetření a tak jsme se domluvili, že test ale tentokrát zopakujeme z krve. A tak jsme při další kontrole Pífu píchli do patičky zadní nožky a z kapky krve kterou vetka z nožky vymáčkla a dala do testeru zjistila, že měl hladinu cukru 11,6 a při dalším testu měl 13. Byla jsem vyděšená, hledala jsem jakékoliv informace, ale na českém internetu jsem nic nenašla, a až admin Anheli z diskuze o morčatech mi poslala odkazy na německé stránky a informace o diabetu u morčat. Tam jsem teprve získala hodně cenných informací. Pífa se s cukrovkou dožil 3let. Považuji to na tak nemocného Skinníka za celkem slušný věk J.

 

Léčba cukrovky

 

Cukrovka u morčat se nijak neléčí, ani jim nejde nasadit léky jako u lidí – dočetla jsem se, že v Německu zkoušeli nasadit inzulin, ale v Čechách s tím nejsou zkušenosti, u nás se aplikuje pouze dieta:

                        -  žádné obilí, nemělo by morčátko ani granule které obsahují obilí

                        -  nesmí žádné ovoce

                        - žádné tvrdé pečivo

                       - pouze omeené množství zeleniny

 

Příznaky cukrovky -  U naše Pífy se cukrovka projevovala enormní žízní, míval stavy, kdy doslova vysel na napáječce, býval velmi unavený a skleslý, hubl. Přesto jsme ho měli velmi rádi, protože i přes tuto vážnou chorobu býval velmi rošťácký, průskumnický a vyváděl lumpárny – za několik překousaných kabelů včetně překouslé myši k počítači mohl právě on ….. Strašně mi chybí    a nikdy na něj nezapomenu.

 

Pífa den před úmrtím na cukrovku - selhávali mu plíce, ledviny,  neudržel teplo, proto jsem se ho snažila zahřát přikrytím plínkou, teplou lahev z posledních sil vždy odstrčil

Už nejedl, dokrmovala jsem ho, ale plival vše ven, nepolykal....

Nyní už vím, že na zahřívání nemocných morčat pomůže buď pet alhev naplněná teplou vodou, vodu měnit, aby byal furt teplá a přikládat k morčíkovi. Ale efektnější je Infračervená žárovka pro plazy. Zakoupila jsem ve zverimexu. Když morčík chladne, a potřebuje teplo v nemoci, jedině infračervená lampa udělá super službu.

 

Zánět průdušek

Zánět průdušek či jakékoliv dýchací onemocnění u morčátek se nesmí podcenit, mohlo by to velmi rychle končit rychlým ůhynem morčátka. Pozná se to podle těžkého dýchání morčete, někdy vydává kašlavé zvuky. Moje morčata někdy i při dýchání vydávají chrčivé zvuky slyšitelné pouze uchem.

Léčba -Je nutné vždy nasadit ATB. Takže je naprosto nutné co nejrychleji vyhledat veterinu !!!!

 

S Pífou jsem toto zažila několikrát - jednou měl velmi vážný zánět průdušek a několik nachlazení. Měl zřejmě od malinka slabou imunitu, protože ten vážný zánět průdušek u něj proběhl již v 6měsících.

Pišta i Kimmi měli zánět průdušek, při kterém sípali, a vracelo se jim, Pišta byla bacilonosič. Měsíc měli antibiotika.

 

 

Osteolýza

Tato nemoc postihla v cca 1,5 roce Andyho. Je to vrozená, dědičná nemoc zánětu kostní dřeně. U Andyho začala velmi zlehýnka, nenápadně… Nejdříve mu vypadl levý horní hlodák. Mysleli jsme s vetkou, že si ho vyrazil, ale poté co Mvdr. Viziová na základě vyšetření a RTG. Stanovila diagnozu, jsme se domluvili, že ten zub mu vypadl v souvislosti s touto nemocí…..Půl roku po vypadnutí zubu mu vytékal z levého oka pemanentně hnis. Takže měl zasaženou nejdřív jen levou půlku lebky. S Mvdr. Langovou jsme se mu snažili ten výtok oka půl roku léčit, ale bez výsledku a tak mě Mvdr. Langová poslala za svou spolužačkou Mvdr. Viziovou. Ta udělala vyšetření, rentgen a diagnoza byla na světě, nicméně mi oznámila, že 60% morčat zůstane rezistentní na léčivo a nejdou vyléčit. Nicméně jsem se rohodla, že to skusíme.

Léčba

 ta probíhala měsíc, denně jsem mu píchala 2 injekce ATB

Na hnis v očích jsem krátkodobě dle potřeby a síly výtoku  očí kapala ATB. kapky Tobrex.

       

Bylo to děsný, Andy se tak bál injekcí, že naříkal i když jsem ho chtěla jen pochovat L

Nicméně léčba se nezdařila a postupně jsme zjistili, že Andy patří do těch 60% případů, kterým není pomoci. Vetka mi přímo řekla, že mám sama zvážit, kdy mu bude už hodně zle, a pak ho nechat uspat…..

Andy žil s Osteolýzou 2roky, postupně ho zrazovalo vše. Sice se dokázal poprat se svrabem, plísní, ale Osteolýza je zlá nevyléčitelná nemoc a Andy byl strašně moc statečný a pral se s ní urputně.

Nejhorší bylo, že se snažil být pořád veseleý, snažil se pořád jíst, ač měl bolesti…Nemoc se zhoršovala pomalu – nejdřív mu po 8 měsících od ATB. začal téct hnis i z druhého oka. Býval často strašně unavený, poslední cca 4měsíce před smrtí už neulehal do papuče jako na bříško, ale pořád jako by polostál, polo seděl, A sedával se skloněnou hlavou, jakoby na koníčka. Měl chronické zažívací potíže – docela často měl měkké bobky. Vypadl mu i horní hlodák, který mu díky zánětu v čelisti již nikdy nenarostl.

Opakovaně mu  přerůstali zadní zuby, během půl roku mu je vetka brousila 2x …Odmítal se nechat pochovat, problém byl i stříhat drápky, málem si nechal urvat nohy. Zřejmě ho všechny doteky bolely. Poslední týden svého života přestával jíst –  běžel k misce jako vždy, ale po chvilce a po ochutnání si u misky polo sedl, a klimbal nad ní. Po vážení jsem pak začala zjišťovat, že začal hubnout a to i o 50g za týden. To bylo rozhodují, kdy jsem si řekla a dost…..Moc jsem ho měla ráda a nemohla jsem se už dál dívat, jak trpí. Byl moc statečný, ale už začal pomalu odcházet mě před očima …..Nechala jsem ho uspat v sobotu ráno 30.3.2013 a hrobeček jsem mu udělala na naší zahrádce. Když jsem zpětně ještě mluvila s Mvdr. Viziovou o symptomech Andyho a že mu začali naskakovat bulky po těle, Mvdr. Viziová mi rovnou řekla, že se mu k Osteolýze přidala rakovina…. Opravdu to uspání pro Andyho bylo vysvobození.

 

 

Zánět střev

 

V listopadu 2012 prodělal náš Pinďa  ošklivý zánět střev, Andy s Bobčou ho měli sice také, takže usuzuji, že to bylo infekčního původu, ale Pinďa málem umřel.

 

Příznaky

 

Průjem, hlasité vrčení v bříšku, apatie celková, snížená chuť k jídlu až nechutenství a hubnutí.

 

Léčba

 

Běžné léky  Smecta a Bio Lapis nezabírali, byli nutné Antibiotika.

Pinďa měl ATB. tři dni injekčně, pak v podobě prášku (na lžičce vody rospustit a inzulinkou dostat do pusy), užíval je 3 týdny, a týden vůbec sám nežral, takže jsem dokrmovala kaší Rodicare akut s kaší Osmizrnkou od Nestlé a přidávala jsem vitamin C, Bio Lapis – což jsou laktobacili jsem podávala měsíc systematicky.

Bobča s Andym měli ATB. v prášku a dostávali 3 týdny Bio Lapis a vitamín C.

 

Bylo velmi dojemné při této nemoci, že Andy, sám velmi nemocný Osteolýzou a k tomu měl ten zánět střev, často chlácholil na smrt nemocného spolubydlícího Pinďu a to tak, že Andy Pinďovi pokládal hlavu na jeho papučku a natahoval stále čumáček k němu. Fakt se mi vždy svíralo smutkem srdce.

 

 

 

 

Zánět oka

 

Těsně před vánoci v sobotu 22.12. 2012 jsem zjistila u Elie že má malinké a bílé očičko – levé. Hned ráno v neděli 23.12. jsem neváhala a vyrazila na veterinu IVET, která je nonstop.

Léčba

Hluboký zánět oka jsme léčili ATB. kapkami Ciplox, Elie byla v tu dobu březí a nešlo nasadit celková ATB.  Takže jsme ATB. kapky kapali po 2hodinách, s tím že jsem se připravovala na to, že může o oko úplně přijít, dokonce mi vetka dávala na výběr, abych zvolila mězi okem nebo miminkama. Jednoznačně jsem zvolila miminka, ale naštěstí Štěsí stálo při Elie, protože zzvládla jak zánět oka a o oko nepřišla a vyléčilo se jí, tak i zdárně porodila tři zdravá miminkaJ - ale měla to jen tak tak….

K ATB. kapkám měla kapky proti bolesti oka a na zvlhčení oka  a na noc měla oční mast s vit. A.

 

 

 

 

Artroza

Pinďovi ve věku 3 roky vetka diagnostikovala Artrozu na pravé kyčly na základě RTG vyšetření. Nožička se výrazně vybočuje ven, bylo mi divné, že má nohu takto vybočenou a tak jsme nechala udělat vyšetření a na základě RTG bylo jasné, proč tomu tak je.

Léčba

Artróza je neléčitelná, v podstatě se jen zajišťuje kloubní výživa v podobě Omega 3. Pinďa má bohužel dni, kdy ho souží bolesti, viditelně je smutný, apatický, prakticky se nevzdaluje ze své papučky a i málo baští. Řeším to, že veškeré papání včetně sena mu podstrkkuji k papučce. On si z polohy v leže jídlo ozobe J. K Omega 3 mu podávám bylinkové kapičky od léčitelky zvířátek paní Kocmánkové, která mu je vyrobila přímo na jeho neduhy.

 

 

 

Rakovina

 

S rakovinou jsem se setkala u několika morčátek – u Fouska, Ferdy, Andyho, Pindi a Bobči.

Fousek měl jakousi formu leukémie. Bohužel jsem až dlouho zaznamenala že hrozně zhubnul, protože Fousek i Ferda byli morčátka syna a bydleli i s ním v pokoji a já jsem je vídala jen málo, když jsem jim nesla baštu a nebo jsem šla za synem, či s úmyslem morčátko pochovat. Bohužel jsem měla velmi málo času na to, abych se morčátkům mohla více věnovat, protože jsem měla časově velmi náročnou práci. Takže jsem opravdu až velmi dlouho zaznamenala, že Fousek strašně zhubnul. To bylo první co jsem zjistila a tak jsem milého Fouska popadla a běžela na veterinu na Libuši. Bohužel tato veterina není dobrá. Naštěstí zde občas pracovala Mvdr. Leitavcová, která se specializuje na hlodavce. Bylo to v listopadu a v prosinci 2009. Dva měsíce jsem s ním chodila na injekce,a le Fousek bohužel přestával přijímat jídlo, téměř měsíc jsme ho jen dokrmovala, a tak týden po vánocích jsem se odhodlala ho nechat uspat. Byl v žalostném stavu. Míval váhu kolem 1200g a v den úmrtí vážil 600g. Fakt jen kosti potažené kůží. Moc a moc jsem ho obrečela a měla jsem strašné výčitky svědomí, že jsem si měla jeho nemoci všimnout dřív. Ale tenkrát jsem ještě netušila, že morče je veselé do posledního konce a i když umírá L.

Další rakovina byla u Ferdy, měl u čumáku bouli. A měl jí tam cca půl roku. Ferdu jsem ale nějak neměla už sílu ani čas a ani peníze ho léčit, bohužel umřel 6 týdnů po Fouskovi.

Rakovina u Andyho, po celém těle se mu začali během pár týdnů vyskakovat malé bulky. Vhledem k Osteolýze, kterou už měl, jsem už bulky neřešila, jen jednou na

začátku, měl pod krkem větší bulku, tu jsem mu nechala vyříznout, operace stála 800,-Kč, a tak už jsem ostatní z finančních důvodů ani neřešila. Snad mi Andy odpustil.

Další rakovinu měl Pinďa - měl  novotvar na střevech prorostlý do močového měchýře - nechala jsem uspat poté co už přestával přijímat potravu a opravdu už jsem na něm viděla že má bolesti. Hrobeček má na zahrádce spolu s Andym a Bobčou.

Bobča - rakovina Lymfatických žláz. Během půl roku mu po celém těle vyskákali různé bulky a boule a většili se mu na různých místech uzliny. Také jsem ho nechala uspat po té co už mu bylo opravdu zle a přestával baštit.

 

 

Abces

Abces je bulka naplněná hnisem. Abces obvykle vznikl velmi rychle, obvykle za 24hod. měli kluci na boku bulku jako hrom.

 

Léčba

vždy vyhledst veterinární pomoc, je nutné čistit Betadinou, hnis absolutně vymačkat a pravidelně kontrolovat a je nutné přeléčit Antibiotiky.  K ATB. je vždy nutné přidávat probiotika.

 

 

Kvasinky na pysku - zápal pysku

 

Pišta prodělala kvasinky na pysku.

Léčba probíhala cca týden a to čištěním Betadinou 2x denně a natření mastičkou Panolog, kterou Piště přímo dala vetka.

 

 

 

Cysty

U Elie se ve věku 1 roku a dvou měsíců začali projevovat cysty na vaječníkách. Projevy - samička často vrká jako samec a to i mezi říjeme.

Vzala jsem Elie na veterinu k Mvdr. Oravové, která jí udělala Sono a opravdu se cysty potvrdili.

Léčba

často veterináři navrhují kastraci samic, ale samice má jen 50% šanci že takto těžký zákrok přežije. Často se stává, že sice operaci přežije, ale umírá pár dní po operaci na selhání např srdce. Proto jsem zatím zvolila hormonální léčbu pomocí léku Receptal. Po dvou týdnech se cysty stratili.

Bohužel u samic morčátek je 60% "šance" že cysty samice bude mít a vůbec nezáleží, jestli měla maldé nebo ne. Elie mladé měla a stejně se jí cysty do roka udělali. Takže tady je přímo důkaz, že je pověra, že když bude mít samice mladé, že se jí cysty vyhnou ! NEVYHNOU, pokud to má přijít, příjde to, jen je důležité zahájit léčbu včas, když se nechají cysty dlouho, pořád narůstají a pak náhle můžou prasknout a morčátko náhle umírá a když se o cystách neví, je velké divení, proč umřela, když jí nic nebylo. Je to skryté a zákeřné.

Důležitá je prevence. Pokud uvidíte u své samičky podivné klučičí chování, neváhejte a vyhledejte veterinu....

Později se u Pišty začal projevovat i výrazné vypadávání chlupů, měla i holá místa kolem krku

 

 

 

Elie se sice nyní cyst zbavila, ale je nutná každého půl roku prventivní prohlídka, s tím, že máme jít v květnu a už nyní vím, že na to sono půjdou všechny tři moje chlupaté Lásky :-))

 

 

 

A jedna záhadná nemoc nakonec....

Dne 16.12.2014 umřela Pišta.

 

SOBOTA 13.12.  - první příznaky, kdy už seděla naježená a nechodila k jídlu. Nicméně já jsem si myslela že jen nemá chut a nemá hlad.....

NEDĚLE 14.12. už jsem zmerčia že je něco špatně - nejedla, seděla naježeně nahrbeně pod seníkem, rozježenou špinavou srst , skleslá, zapadlé oči..... Už jsem volala na veterinu jestli můžem ráno přijet, a začala jsem odpoledne dokrmovat Rodicare Instatnt kaší a přidávala Glukopur, Sab Simplex, Rodicare Acut a Bio lapis a začala hledat informace co se děje na internetu...

PONDĚLÍ 15.12. V 8 ráno jsme na veterině, ale bohužel tam byli jen doktoři co léčí pejsky, na morčátka tam měla být vetka až odpledne.... Nicméně Pištu vetka prohlédla, poslechla, prohmatala bříško, ale nic nenašla, bříško v tu dobu měla již citlivé ale měkké a ještě i chodila. Ale už slábla a to i přes dokrmování.....dokrmovala jsem od nedělního odpoledne, kdy jsem si uvědomila že je něco špatně a nejí. Mrzí mě že až tak dlouho, ale zpětně vím, že bych jí asi život nezachránila.....

Vetka mi nabídla ať jí na veterině nechám, že se o ní postarají a já můžu jít klidně do práce že jí nakrmí... Vetka na hlodavce tam měla být od 16hod. Tak jsme se domluvili že v 17hod. avolaám a v klidu jsem odjela do práce že mi jí ošetří a pohlídajía nakrmí. Podotýkám, že Pišta od samého začátku tu kaši odmítala přijímat, půlku toho z ní vylézalo ven.... toto zjistili i na vveterině.... Po 17hod. jsem volala, vetka měla jen chvíli na to aby na ní kukla, měla tam nemocného králíčka :-((( no tak jsem na 18hod. dorazila a začala se mi věnovat, celou jí prohmatala prohlédla, hodinu jsme čekali až se uvolní sono, celou dobu jsem Pištu chovala a chlácholila, byla už vláčná jak hadr.... takhle vysílenou jsem jí nezažila !!!! Strašně jsem se lobila na veterinu že jí zanedbali !!!! No ani sono neukázalo nic. Zuby v pořádku, cysty žádné... prostě velká záhada, jen na prohmatání bříška lehce kníkala... takže vetka došla k závěru že jí bolí bříško, což ve finále byla zásadní pravda !!! Takže jí píchla Degan a dala injekci na bolest a dala nám do tlamičky léky na bolest a na peristaltiku střev, s tím že mám dávat i Bio Lapis a dokrmovat kaší dál. Noc byla utrpení jak pro ní tak i pro mě. Nespala jsem od soboty... furt jí chodila kontrolovat. Přinesla jsem Papučku, dal jí teplou pet lahev a zakryla flees dekou abych jí zachovala teplo, začala chladnout. Dvakrát jsem vstávala jen že jsem cítila nějaký problém a vždy jí našla mimo papučku úplně ležící a studenou, jen lehké kníkání napovídalo že ještě žije ((( Fuj, noc hrůzy, nervy sem měla úplně v kýblu, to už jsem věděla, že nebude žít. ......Kaši vůbec nepřijímala, jedla jen pomalu a většina z ní ase vylezla ven. Oči měla smutné, apatické, zapadlé a to už poznám že morčátko odchází.....

PONDĚLÍ16.12. syn byl doma, naplánovala jsem krmení, domluvila se sním kdy má dokrmit, a odjela do práce...sice Pišta ještě přežívala, ale měla už velké bolesti a to i přesto že jsem jí dávala léky od vetky na bolest i na peristaltiku střev....ještě jsem dostala na FB typ že na uchování tepla je fajn Infračervená lampa.Jela jsem jí koupit a začala jí zahřívat. Z počátku bylo vidět, že se jí to líbí. Ležela, na chvíli i usnula, zavřela oči... 3hodiny vydržela ohřev, ale pak jí vzali další bolesti a plazila se po morčatárně jak had sem a tam !!!! Přestala používat pravou zadní nohu, později používala jen přední tlapky je k tomu aby se doplazila z jedné strany na druhou... Bohužel toto už je smrtelná agonie, zažila jsem jí u Pífy, který nám během pýr hodin po té umřela v náručí a tak jsem nastartovala auto a jela sní na uspání, nechtěla jsem dál, aby už trpěla crying

Doktor po prohmatání říkal zástava práce střev, totální ucpání střev....jsou prý na to citlivá, nicméně si myslím, že měla otravu krve v souvislosti s cystama.

 

 

ohřev Infračerenou lampou

 

 

ohřev v papučce

 

Pišta v rakvi papírové připravená k pohřbu

 

Copyright Morčátka u Milady © 2013. All Rights Reserved.